Product news
Den nya standarden inom skogsdäck – Nokian Tyres lanserar däckserien Forest King TRS 3 med tillförlitligt grepp och förbättrad slitstyrka

Den nya däckserien Nokian Tyres Forest King TRS 3 erbjuder förbättrad slitstyrka utan att tumma på markgreppet vid krävande skogsarbete. Som nästa generations drivdäck har Forest King TRS utvecklats under långvariga tester i fält och årtionden av branschledande kunskap inom utveckling av däck för skogsbruk.
Nokian Tyres Forest King TRS 3 är den nya generationens drivdäck för skogsbruk, som nu finns i 15 dimensioner. Däcken erbjuder förbättrad slitstyrka samtidigt som mönsterdesignen med höga nabbar ger utmärkt dragkraft och sidogrepp.
Denna däckgeneration sätter en ny standard för skogsdäck med förstärkta och bredare mönsterklackar, ökad materialtjocklek och en nyutformad skulderkonstruktion. Den starka diagonala konstruktionen med stålförstärkning ger utmärkt skydd mot punktering. En bredare mönsterdesign med terasser som stöd för klackarna kombineras med en rundare skuldra och bredare nabbar, vilket förbättrar slitstyrkan i krävande miljöer.
Särskild uppmärksamhet har ägnats åt tillämpningar där däck används med band och kedjor. Den nya utformningen av skuldrorna och nabbarrna förbättrar kontakten mellan band och däck. Breda nabbar och extra hög skuldra med optimerad avrundning ger bra prestanda med band och kedjor.
Utvecklat för krävande skogsbruksförhållanden
Den nya generationen bygger på detaljerad kunskap om verkliga skogsbruksmiljöer. Däcken har testats under flera år i samarbete med slutanvändare för att bekräfta förbättringarna under praktiska förhållanden.
”Vårt utvecklingsarbete bygger på att lyssna på kunderna och observera däckens funktion under verkliga förhållanden i skogen. Långvariga tester och direkt feedback från kunderna säkerställer att varje förbättring avspeglar praktiska erfarenheter från fältet”, säger Teemu Vainionpää, produktchef på Nokian Tyres.
Bättre prestanda med kompletta hjul
För att utnyttja prestandauppgraderingarna som finns tillgängliga med det nya däcket erbjuder Nokian Tyres det nya däcket som komplett hjul med matchande robust fälg och innerslang. Fälgen är konstruerad för att komplettera däckets egenskaper och stödja optimal prestanda i skogsbruk.
Dimensioner och tillgänglighet
Nokian Tyres Forest King TRS 3 finns nu i ett omfattande urval av dimensioner för alla typer av skogsmaskiner. Den nya generationen är helt kompatibel med sin föregångare: hjul, slangar, drivband och kedjor är utbytbara med nya TRS 3.
Det utökade sortimentet inkluderar flera nya dimensioner för att möta branschens föränderliga behov. I toppen av sortimentet finns den nya dimensionen 780/55-30.5 som erbjuder hög dragkraft och belastningskapacitet, medan 650/60-26.5 är ett smalt alternativ anpassat för skördare. Dessa tillskott ökar avsevärt möjligheterna att optimera utrustningen.
Tillverkat i Finland
Nokian Tyres tunga däck, regummeringar och fälgar har tilldelats Flaggsymbolen av föreningen för finländskt arbete, som anger att produkterna är tillverkade i Finland. De bär även märket Design from Finland, som framhäver deras finska design.
Ytterligare information:
Jimmy Gustavsson, Sales Manager, Nokian Heavy Tyres Sweden
[email protected], tel. +46 705 203 390
Teemu Vainionpää, produktchef, Nokian Heavy Tyres Ltd
[email protected], tel. +358 10 401 7175
Marknadsföring, Nokian Heavy Tyres
[email protected]
Mer information och bilder:
Foton och pressmaterial: www.nokiantyres.com/PRForestKingTRS3
Produktsida: www.nokiantyres.com/ForestKingTRS3
Företagets hemsida: www.nokiantyres.com/heavy